עדכון 4.1.0 לג'ומלה מכיל בתוכו תוספות מעניינות למערכת הניהול, חלקן מאוד מקלות על הנגשת ותחזוקת האתר. 

תוסף Tasks Scheduler לתזמון משימות חוזרות

בכניסה לדף System במערכת (מתוך תפריט הצד בדף הכניסה) נוכל להבחין בתוספת לחלונית Manage שנקראת Scheduled Tasks. בכניסה לדף ניהול משימות מתוזמנות יופיע לחצן Add your first task במקרה שבו אין משימות שהוגדרו קודם לכן. לאחר לחיצה נעבור לדף Scheduled Tasks.

בדף זה ישנם לחצנים למשימות מוגדרות, כשמעבר להן מפתחים יכולים להוסיף למערכת משימות מותאמות אישית.

לצורך הדוגמה נבחר במשימה הפשוטה בין המוצעות כבסיס, והיא Image size check. המשימה שניתנת לתזמון מותאם אישית ללא הגבלה, עוסקת בסריקת תמונות בתיקייה מסוימת, בחינת הגודל שלהן והקטנה אוטומטית של התמונה במקרה שהיא גדולה ממה שנתיר. התמונה המוקטנת מחליפה את התמונה המקורית.

הפעולה האוטומטית הזו מקלה על עבודתם של מפתחי, מעצבי ומנהלי האתר במקרה שבו כותבים ועורכים באתר מעלים תמונות לתיקיית המדיה לשימוש במאמרים, אבל אין להם הידע הבסיסי כיצד להשתמש בכלים גרפיים ולהקטין את התמונה.

אמצעי מעולה לחיסכון בזמן, המבטיח גם את שימור זמני הטעינה של האתר מתחת לרף בעייתי המשפיע על ציון ה-Core Web Vitals.

נגישות באתר ג'ומלה

נגישות אתרים נקבעה בחוק כתכונה מחייבת עבור אתרים העוברים סף של קריטריונים מסוימים. רוב האתרים הקטנים עד בינוניים אינם נדרשים לעמידה בדרישות החוק, אך הפיכתם לנגישים בדרישות הסף, יש בצידה רווח כפול. הראשון הוא אכפתיות והתייחסות לגולשים ולקוחות עם קשיי נגישות, שאלה יוכלו להנות מהאתר, והשני הוא התייחסות של מנועי החיפוש לנגישות האתר. אין מידע מוחלט וודאי על ההשפעה על קידום האתר בתוצאות החיפוש, אך יש התייחסות קבועה של Google לבעיות נגישות באתר בהערות המועלות ב-Google Search Console.

שני Plug Ins בג'ומלה נוגעים בסוגייה. החדש שבהם מהעידכון האחרון, הוא Jooa11y. מאחורי השם הלא נגיש, עומד הפלאג אין System - Joomla Accessibility Checker. כשמו כן הוא. בהפעלת הפלאג אין, יופיע בתחתית חלון האתר לחצן בדיקה המצביע על בעיות נגישות באתר ומציע פתרונות. שוב המערכת עובדת עבור מנהל התוכן ומקצרת תהליכים.
לחצן עם פעילות זהה קיים גם ברכיבי יצירת התוכן, כמו עורך המאמרים, והבדיקה לעמידה בתנאי ההנגשה היא מיידית.

השני מייתר את הצורך בתוספים חיצוניים, והוא למעשה אותו לחצן מפורסם עם סמל כיסא הגלגלים שמקפיץ עבור הגולש סרגל כלים המאפשר לבצע שינויים במראה האתר, כך שבמקרה הצורך תוגבר הנגישות שלו עבור המשתמשים.

כתיבת קוד במאמרים - שדרוג העורך

כל מנהל תוכן בג'ומלה השולט שליטה בסיסית ב-HTML ו-CSS ומשתמש בעורך Tinymce מכיר את הקושי בעריכה של קוד המקור של המאמר במקרה שיש צורך בשינויים או תוספות בקוד המקור. הסיבה, חוסר יכולת להבחין באופן מיידי בקוד או בתוכן. שדרוג משמעותי מארגן את הקוד כמו בעורכים מקצועיים תוך כדי צביעה של התגיות ומאפשר ארגון ויזואלי מצויין של הקוד והתוכן לעריכה מהירה. השלב הבא צריך להיות הצגה זהה של הקוד גם בשימוש בלחצן Toggle Editor בתחתית חלון המאמר, נקווה שיופיע באחד העדכונים הבאים.